مقالات

نمای رومی با ترکیب آجر و سنگ طراحی بیاد ماندنی

نمای رومی با ترکیب آجر و سنگ

نمای ظاهری ساختمان یکی از موارد مهم در ساختمان است.در بین انواع نمای ساختمان می توان نمای رومی  را نام برد

که با بکار بردن آن ظاهر ساختمان جذاب تر و همچنین چشم نوازتر به نظر می رسد.البته در استفاده از نمای رومی مصالح و مواد خاصی به کار می رودکه همین امر نیز موجب جذابیت و طراحی به یاد ماندنی آن در ساختمان می شود.

این نما دارای سبک معماری خاصی است که در بین مردم کشورمان ایران از محبوبیت بالایی برخوردار است و اکثر افراد ترجیح می دهند که در نمای ساختمان خود این طراحی از نما را به کار ببرند.

پیاده سازی نمای رومی ساختمان ترکیبی از سنگ و آجر نما است که ترکیب این دو مصالح بسیار جذاب و منحصر به فرد دیده می شود.

سنگی که با آجر در نمای رومی ساختمان استفاده می شود شامل سنگ تراورتن، سنگ مرمر و .. است که رنگ و طرح های متنوع زیبای آن نظر سازندگان را به سمت خود جلب می کند. نمای رومی با بکار بردن آجر و سنگ در ساختمان های یک طبقه تا چند طبقه بکار می رود.

البته آجر بکار رفته در نمای رومی ساختمان اغلب به صورت آجرنما نسوز است. ترکیب سنگ و آجر نسوز اصالت و زیبایی ساختمان را به مراتب بالاتر می برد

و علاوه بر آن موجب ماندگاری طرح های به یاد ماندنی نمای رومی ساختمان نیز می شود.

انواع سنگ های مناسب در نمای رومی

یکی از به روزترین و در عین حال جدیدترین نمای ساختمان، نمای رومی است که از ترکیب سنگ و آجر نسوز استفاده می شود.

این مدل از سبک طراحی نما به دلیل زیبایی منحصر به فردی که دارد اغلب بسیار زیبا و مهمتر از آن اینکه بسیار مقرون به صرفه است.

در نمای رومی از سنگ های مناسبی استفاده می شود که سطح کیفیت و دوام بالایی داشته باشند. سنگ های مثل مرمر، گرانیت، مرمریت، مرمر، تراورتن، چینی و لایم استون از جمله سنگ های مناسبی هستند که همراه با آجر در نمای رومی ساختمان بکار می روند.

انواع آجر مناسب در نمای رومی

در متن بالا انواع متنوعی از سنگ مناسب برای نمای رومی ساختمان معرفی کردیم، در ادامه قصد داریم داریم انواع آجر مناسب در نمای رومی ساختمان را بیان کنیم.

در نمای رومی به همراه سنگ های متنوعی که بیان کردیم از آجرهایی همچون آجر طوسی، آجر زرد،آجر قرمز،آجر مشکی، آجر دکوراتیو و آجر نسوز و در آخر نیز از آجر نمای سنتی استفاده می شود.

شما با توجه به سلیقه خود می توانید در بکار بردن نمای رومی ساختمان هر کدام از رنگ آجر را که ترجیح می دهید، انتخاب کنید.

مزیت های نمای ترکیبی سنگ و آجر

پیاده سازی ترکیبی از سنگ و آجر آن هم در طرح ها و رنگ های متنوع موجب زیبایی نمای ساختمان می شود و علاوه بر آن ظاهر ساختمان را از حالت یکنواختی و یکدستی خارج می کند و ظاهر جذاب و جدیدتری به نمای ساختمان می بخشد.

اما ترکیب سنگ و آجر چگونه این همه جذابیت به نمای ساختمان می بخشد یا به بیان دیگر نمای ترکیبی سنگ و آجر چه مزیت هایی در نمای ساختمان دارد.

مزیت های نمای تلفیقی سنگ و آجر عبارت اند از:

کنتراست یا تضاد رنگی در نمای ساختمان
یکی از مزیت های ترکیب سنگ و آجر در نمای رومی مربوط به کنتراست در ترکیب سنگ و آجر در نمای ساختمان است.

کنتراست به معنی تضاد رنگی در واقع مربوط به ترکیب آجرها با طرح های متنوعی از سنگ های استخوانی و سفید است که با آجرهای مشکی یا قهوه ای ترکیب می شود و ظاهر فوق العاده ای به نمای ساختمان می بخشد.

البته ترکیب سنگ های مرمر سیاه با آجرهای کرم روشن نیز یک نوع کنتراست رنگی است که از ترکیب این دو مصالح دورنمای ساختمان بسیار جذاب و خیره کننده دیده می شود.

متنوع بودن طرح در ترکیب آجر و سنگ

یکی دیگر از مزیت های استفاده از آجر و سنگ در نمای ظاهری ساختمان، تنوع طرح در چیدمان و ترکیب سنگ و آجر در نمای ساختمان است. با اشکال مختلف در چینش سنگ و آجر، آزادی عملی بیشتری به سازندگان داده می شود

تا در چینش این دو مصالح طرح های متنوعی را به کار ببرند که در نتیجه آن نمای ساختمان نیز شکیل تر به نظر می رسد.

موارد ممنوعی که نباید در نمای رومی به کار برد

بکار بردن سنگ و آجر برای طراحی به یاد ماندنی در نمای ساختمان دارای ضوابط و حد و مرز است.

در صورت عدم توجه به این ضوابط و حد مرزها در ترکیب این دو مصالح احتمال زشت دیده شدن و ایجاد هر گونه نقص در نمای رومی ساختمان وجود دارد.

به عنوان مثال اگر در ترکیب سنگ و آجر به متناسب بودن این دو مصالح از نظر طرح و رنگ توجه ای نکنیم به طور یقین چینش و ترکیب این دو مصالح در طرح و رنگ های مختلف ، جذابیت نمای ساختمان را به همراه ندارد.

یکی دیگر از موارد ممنوع در نمای رومی ساختمان این است که در بکار برد سنگ و آجر زیاده روی شود که این امر نیز به نوبه خود طرح به یاد ماندنی از نمای رومی ایجاد نمی کند و بالعکس موجب نقص در نمای می شود .

بهترین راه برای انتخاب مصالح مناسب برای نمای ساختمان چیست؟

برای زیبا دیده شدن و طرح به یاد ماندنی از نمای ساختمان باید به چگونگی انتخاب مصالح مناسب در نمای ساختمان توجه داشته باشید.

توجه کردن به نکات مربوطه از مهمترین مواردی است که در انتخاب مصالح مناسب برای نمای ساختمان باید توجه داشته باشید. یکی از نکات مهم در زمان انتخاب بهترین مصالح در نمای ساختمان این است که دوام و زیبایی مصالح را در نظر بگیرید.

دومین نکته نیز توجه کردن به وزن مصالح است که قرار است به کار ببرید.در واقع وزن مصالح باید با دیواره اصلی ساختمان چسبندگی بالایی داشته باشد و متناسب با ارتفاع ساختمان نیز باشد.

با این حال می توان به طور کلی بیان کرد که در زمان انتخاب بهترین مصالح در نمای ساختمان باید به مواردی همچون رنگ، جنس ، تنوع، کیفیت و دوام مصالح توجه داشته باشید.

البته مشورت کردن با افرادی که در این حیطه فعالیت یا تجربه دارند نیز یکی از روش های خوب در بکار بردن مصالح مناسب در نمای ساختمان است.

عوامل موثر در هزینه اجرای نمای رومی

در نمای رومی ساختمان از مصالحی همچون سنگ و آجر استفاده می شود.

در متن بالا انواع سنگ و آجر مناسب برای ایجاد طرح به یاد ماندنی از نمای رومی را بیان کردیم. البته هر چقدر این مصالح گران تر باشند به طور مسلم هزینه اجرای نمای رومی نیز گران تر خواهد بود.

نمای رومی برای فضاهایی همچون نمای سالن تشریفاتی، تالارهای پذیرایی، ویلاهای بزرگ و … مناسب است که زیبایی خیره کننده ای به نمای ظاهری ساختمان می بخشد.

نمای رومی در واقع همان نمای کلاسیک است که با ترکیب مصالحی همچون سنگ آجر می توان مجسمه ها، سر ستون ها، پایه ستون ها و تراشه ای روی ستون را در نمای ساختمان به کار برد.

اما این سوال پیش می آید که ترکیب سنگ و آجر در نمای رومی چقدر هزینه بر است و عوامل موثر بر هزینه اجرای نمای رومی چیست؟

هزینه اجرای نمای رومی به عواملی همچون ارتفاع پروژه، موقعیت پروژه، نوع مواد مصرفی، متراژ، نوع ترکیب سنگ و آجر و همچنین به حجم کار نما بستگی دارد. البته میزان دستمزد نیز در هزینه نمای رومی دخیل است که البته متغیر میباشد.

تعرفه قیمت اجرای نمای رومی در شرکت های مختلف متفاوت است که البته آن بستگی به شما دارد که کدام یک از شرکت ها را برای اجرای نمای رومی انتخاب کنید.

با این حال برای برآورد هزینه اجرای نمای رومی بهتر است از همان ابتدای کار با توجه به سلیقه خود سبک مناسب در اجرای نمای را انتخاب کنید تا بدین شکل بتوانید براساس آن قیمت را برآورد کنید.

شرکت آجر نما امیری با بررسی کردن متریال، شرایط و متراژ پروژه قیمت فعلی را برای شما برآورد می کند.

سخن پایانی

نمای ساختمان تاثیر باورنکردنی در نمای کلی ساختمان دارد و توجه هر بیننده ای را در همان ساعات اول به سمت خود معطوف می کند.

نمای ساختمان نشان دهنده علاقه، باورها، سنت های مردم و ترجیحات شما در کار بردن مصالح در نمای ظاهری ساختمان است. با توجه به این امر برای ایجاد نمای ساختمان با کیفیت و به یاد ماندنی باید هوشمندانه عمل کنید.

البته در استفاده از نمای رومی مصالح و مواد خاصی به کار می رود که همین امر نیز موجب جذابیت و طراحی به یاد ماندنی آن در ساختمان می شود.

این نما دارای سبک معماری خاصی است که در بین مردم کشورمان ایران از محبوبیت بالایی برخوردار است و اکثر افراد ترجیح می دهند که در نمای ساختمان خود این طراحی از نما را به کار ببرند.

بنابراین برای انتخاب مناسب ترین ترکیب آجر و سنگ در نمای رومی و اجرای آن بهترین کار مشورت کردن با مشاورین است که در این حیطه فعالیت دارند. کارشناسان با توجه به مهارت و تبحر بالایی که در اجرای نمای ساختمان از جمله نمای رومی دارند می توانند در این زمینه به شما بهترین مشاوره را بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید