مقالات

بازسازی و ترمیم نمای آجری قدیمی

نمای آجری قدیمی

بازسازی و ترمیم نمای آجری قدیمی با توجه به شرایط و نوع آسیب وارد شده به سازه ممکن است متفاوت باشد. به عبارت دیگر اگر آسیب وارد شده به نمای آجری قدیمی در حد کثیفی و سیاه شدن در اثر عوامل مختلف محیطی یا جوی باشد راحت تر برطرف شده و هزینه کمتری را به صاحبان سازه وارد می کند.

اما اگر آسیب وارده شده به نمای آجری قدیمی به کثیفی ظاهری محدود نشده و نمای ساختمان در اثر عوامل مختلف مثل نشست زمین، جابجایی در و پنجره یا فرسایش آجرها در اثر گذشت زمان دچار ریزش و خرابی شود نمای ظاهری ساختمان زشت و نابهنجار می‌ شود.

به شکلی که در این وضعیت برای برطرف شدن مشکل می بایست بازسازی و ترمیم نمای آجری قدیمی به صورت جزئی و کلی در دستور کار قرار گیرد که این امر هزینه های بیشتری را به صاحبان سازه وارد می کند.

آسیب ظاهری نمای آجری قدیمی و کثیف شدن آن در اثر عوامل جوی و محیطی

یکی از عواملی که باعث آسیب دیدن نمای آجری قدیمی و از بین رفتن زیبایی دیداری آن می شود سیاه شدن یا کثیفی نمای ساختمان در اثر عوامل مختلف محیطی و جوی است. از جمله عوامل جوی و محیطی که باعث سیاه شدن و آسیب دیدن ظاهری یا دیداری نمای آجری قدیمی می شود می توان به مواردی مثل عوامل دودزا، دود ماشین، جلبک و شوره در اثر ریزش نزولات جوی یا نم در قسمت های مختلف ساختمان به دلایل مختلف اشاره کرد.

معمولاً تمیزکاری و ترمیم نمایی آجری قدیمی برای از بین بردن مشکلات ظاهری مثل سیاهی، شور جلبک و غیره آسان تر بوده و با ابزارها یا روش های ساده تری انجام می شود و هزینه های کمتری را به صاحبان ساز وارد می کند. به عبارت دیگر بازسازی و ترمیم نمای آجری قدیمی اگر محدود به مشکلات ظاهری مثل سیاه شدن نما، وجود جلبک یا شوره باشد به راحتی با استفاده از مواد شوینده با کیفیت پاکسازی شده از بین می رود.

اما اگر مشکلات ایجاد شده بر روی نمای آجری قدیمی ناشی از فرسایش ساختمان و تخریب یا از بین رفتن بخش های مختلف آن در اثر رانش زمین، تعویض در و پنجره و غیره باشد کار سخت تر شده و ممکن است برای برطرف شدن مشکل نیاز به تخریب نما و بازسازی و ترمیم آن به صورت جدی و اساسی باشد که به شکل خودکار باعث افزایش هزینه های صاحبان سازه می شود.

آسیب نمای آجری قدیمی در اثر فرسایش و عوامل دیگر

آسیب نمای آجری قدیمی در اثر فرسایش و عوامل دیگر باعث از بین رفتن نمای دیداری سازه شده و نوسازی آن را برای صاحبان سازه در اولویت قرار می دهد. به عبارت دیگر وقتی نمای آجری قدیمی در اثر عوامل مختلف جوی و محیطی مثل فرسایش، تعویض در و پنجره، رانش زمین یا نشسته ساختمان و عوامل دیگر دچار تخریب و ریزش می شود برای برطرف شدن مشکل می بایست نوسازی نمای آجری در دستور کار قرار گیرد.

در این شرایط کل نمای ساختمان می بایست به صورت اصولی و به وسیله افراد کارآزموده بدون آسیب وارد شدن به بخش های دیگر ساختمان تخریب شده و پس از طی شدن مراحل بازسازی نمای ساختمان ترمیم و نوسازی گردد. برای بازسازی و ترمیم نمای آجری قدیمی به صورت اصولی و استاندارد باید مراحلی طی شود که در ادامه به آنها پرداخته می شود.

ترمیم و بازسازی نمای آجری قدیمی

ترمیم نمای آجری قدیمی

 بازدید نما توسط افراد کاربلد و کارشناس

یکی از مراحل مهم و اولیه برای بازسازی و ترمیم نمای آجری قدیمی که دچار فرسایش و آسیب جزئی و کلی شده است بازدید نما توسط افراد کاربلد و کارشناس است. به عبارت دیگر کارشناس نمای ساختمان پس از بازدید نمای آجری، عیوب مختلف آن را بررسی کرده و میزان تخریب و فرسایش نما را مشخص می کند. سپس در ادامه شرایط و نوع بازسازی نما برای ترمیم آسیب های وارد شده را ارائه و راهکار می دهد.

معمولاً راهکارهای ترمیم و بازسازی نمای ساختمان با توجه به شرایط سازه ممکن است متفاوت باشد. به این معنا که اگر نمای ساختمان برای ترمیم و بازسازی نیاز به مقاوم سازی، تعمیرات سازه ای و آهن کشی داشته باشد این امر در دستور کار قرار می گیرد و اگر برای تجدید نمای آجری قدیمی نیاز به بازسازی و مقاوم سازی نمای ساختمان نباشد پس از کندن نمای قدیمی نسبت به تعویض آن با نمای جدید اقدام می شود.

در پاره ای از موارد اگر مقاومت سازه قدیمی در شرایط مناسبی قرار داشته باشد و منعی از نظر قانونی و شهرسازی وجود نداشته باشد ممکن است نمای جدید بر روی نمای قدیم قرار گرفته و نیاز به کنده کاری برای تجدید نمای جدید وجود نداشته باشد.

 انتخاب مصالح یا نوع آجر نما جدید

انتخاب مصالح یا نوع آجر جدید که امروزه انواع آجر نما نسوز یکی دیگر از مراحلی است که برای بازسازی و ترمیم نمای آجری قدیمی باید در دستور کار قرار گیرد انتخاب مصالح یا نوع آجر جدید برای بازسازی و ترمیم نمای آجری قدیمی امری نسبی و سلیقه ای است که با توجه به شرایط و نمای ساختمان، مقاومت سازه، به خصوص سلیقه صاحبان سازه تعیین می شود.

از دیگر عوامل موثر در انتخاب مصالح یا نوع آجر ساختمان برای تجدید نما می توان به عوامل دیگری مانند تاییدیه شهرداری، مقاوم سازه نما برای نصب مصالح جدید، میزان بودجه اختصاص داده شده به این کار و غیر اشاره کرد.

امروزه انواع آجر در ابعاد های متفاوت به مانند آجر نما 5 سانتی، آجرنما 7 سانتی، آجر نما ال و تنوع زیادی در طرح ها و رنگ های متفاوت در بازار موجود می باشد. متناسب با رنک نما شما آجر سفید یا آجر قرمز و یا هر رنگ دیگری را می توان در بازسازی یا ترمیم نما استفاده کرد.

 اجرای ترمیم و بازسازی نمای آجری قدیمی

اجرای ترمیم و بازسازی نمای آجری قدیمی یکی دیگر از مراحل مهم و کلیدی در بازسازی و ترمیم نمای آجری قدیمی است که می تواند در نتیجه کار بسیار موثر باشد.
به عبارت دیگر نوع اجرا و کیفیت نمای ساختمانی می تواند تاثیر زیادی در زیبایی دیداری کار داشته باشد.

به همین دلیل علاوه بر مصالح مناسب و با کیفیت، استفاده از افراد کارآزموده و با تجربه از دیگر نکات مهم و کلیدی است که در بازسازی و ترمیم نمای آجری قدیمی باید در دستور کار قرار گیرد تا نمای ظاهری ساختمان از شرایط و کیفیت مناسبی برخوردار شود.

انتخاب مصالح مناسب و با کیفیت

یکی دیگر از نکاتی که در هنگام بازسازی و ترمیم نمای آجری قدیمی باید مورد توجه قرار گیرد انتخاب مصالح مناسب و با کیفیت است. چون انتخاب و بکارگیری مصالح بی کیفیت و فیک علاوه بر آنکه باعث هدر رفتن هزینه ها کلی بازسازی و ترمیم نمای آجری قدیمی می شود، نمای ظاهری و دیداری سازه را نیز دچار ناهنجاری ظاهری و مشکل می کند.

بنابراین برای بازسازی و ترمیم نمای آجری قدیمی وقتی نیاز به تجدید نما و نوسازی باشد باید از محصولات مرغوب با مقاومت و کیفیت بالا استفاده شود تا نمای ظاهری کار علاوه بر زیبایی ظاهری و چشم نوازی از استحکام و مقاومت لازم نیز برخوردار باشد.

سخن پایانی
بازسازی و ترمیم نمای آجری قدیمی زمانی به وسیله صاحبان سازه در دستور کار قرار می گیرد که نمای آجری در اثر عوامل محیطی و جوی دچار کثیفی یا سیاهی ظاهری شده باشد یا بخش های مختلفی از آن در اثر عوامل مختلف دچار ریز و فرسایش شود.  معمولاً برطرف کردن کثیفی یا سیاهی آجر نمای قدیمی کاری نسبتا ساده و کم هزینه است که با استفاده از افراد با تجربه و مواد شوینده مختلف انجام می شود.

اما اگر آسیب وارد شده به نمای آجری قدیمی در حد فرسایش و ریزش آجر در قسمت های مختلف نمای ساختمان باشد مشکل با ترمیم جزئی برطرف نمی شود و باید با نظر کارشناسان خبره و کاربلد نسبت به تخریب نما و نوسازی آن اقدام گردد که ممکن است هزینه و زمان بیشتری برای ترمیم و بازسازی نیاز داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید